Rolety podtynkowe montowane są w całości po zewnętrznej stronie budynku. Takie rozwiązanie eliminuje powstawanie mostków termicznych, dlatego też jest to najcieplejszy możliwy sposób montażu rolet. W odróżnieniu od rolet zewnętrznych, które mogą być montowane na elewację – w przypadku rolet podtynkowych montaż jest możliwy na etapie ocieplania budynku.

Takie rozwiązanie polecane jest głównie w nowobudowanych obiektach, chyba że przewidziane jest odpowiednie przygotowanie w obrębie nadproża. Wówczas istnieje możliwość zamontowana rolet podtynkowych również w istniejących budynkach.

Główną zaletą rolet podtynkowych jest montaż skrzynki rolety od zewnętrznej strony okna, pod powierzchnią elewacji. Takie rozwiązanie sprawia, że roleta praktycznie całkowicie schowana jest pod ociepleniem, co zapewnia estetyczny wygląd budynku.

W roletach podtynkowych, podobnie jak w pozostałych dostępnych rozwiązaniach istnieje możliwość wykonania rolety z wbudowaną moskitierą, która skutecznie będzie chroniła przed nieproszonymi insektami i owadami w momencie otwarcia okna.