Wyroby stolarki okiennej posiadają pewne właściwości, które decydują o ich jakości. Należą do nich np. ochrona przed utratą ciepła (termoizolacyjność) czy ochrona przed hałasem (dźwiękoszczelność). Opisywane są one za pomocą współczynników: przenikania ciepła U oraz izolacyjności akustycznej R.

Istnieją trzy rodzaje współczynników przenikania ciepła:

– Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby (od ang. glass – szyba);

– Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej (od ang. frame – rama);

– Uw – współczynnik przenikania ciepła całego okna;

Wyrażone są one w W/m2K. Jednostka ta określa, ile ciepła przenika przez 1m2 przegrody (w naszym przypadku – okna) przy różnicy temperatury po obu jej stronach wynoszącej 1 kelwin. Dlatego im niższy współczynnik, tym lepiej.

Należy pamiętać, że współczynnik Ug charakteryzuje właściwości termoizolacyjne samej szyby. To ważne, gdyż zdarza się, że producenci czy sprzedawcy okien podają go zamiast współczynnika Uw, który jest z reguły nieco wyższy, a tym samym mniej korzystny.

W oknach istnieje możliwość zastosowania różnych rodzajów przeszkleń. Pakiety dwu- lub trzyszybowe, wypełnienie przerwy międzyszybowej gazem szlachetnym (argonem lub kryptonem), grubość szyby i szerokość przerwy międzyszybowej – to wszystko ma wpływ na wartość współczynnika Ug, a zarazem Uw.

Współczynnik Uf ma najwyższą wartość spośród trzech wyżej wymienionych, dlatego też Uw, które można powiedzieć jest wypadkową współczynników przenikania ciepła szyby i ramy, jest nieco wyższe niż Ug. Jego wartość zależy m.in. od liczby komór (5, 6 lub 7), obecności materiału termoizolacyjnego (np. pianki poliuretanowej) w ramie – jeśli chodzi o okna PVC, natomiast jeśli chodzi o okna drewniane – od gatunku i grubości drewna.

Współczynnik izolacyjności akustycznej okna, czyli Rw, wyrażany jest w decybelach (dB). Określa on zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku. Jeśli np. Rw = 30 dB to znaczy, że okno obniża poziom dźwięku przechodzącego przez przeszkodę o 30 dB. W okna o sporej izolacyjności akustycznej (dochodzącej nawet do Rw = 45 dB) szczególnie warto zainwestować w dużych aglomeracjach miejskich lub w bliskiej odległości od lotniska czy stacji PKP.

Oczywiście aby okna spełniały nasze wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej i akustycznej należy pamiętać również o fachowym montażu, który pozwoli zachować wymienione parametry na wysokim poziomie i zapewni komfort użytkowania okien na długie lata.

Czym jest zagadkowe Uw, Ug, Uf czy Rw?